irannsr
31 شهریور 1401 - 17:03

تصویر خارق‌العاده تلسکوپ جیمز وب از سیاره زحل

تلسکوپ فضایی جیمز وب بهترین تصویر از حلقه‌های نپتون در چند دهه اخیر را ثبت کرد.

گشت و گذار تلسکوپ فضایی جیمز وب در منظومه شمسی به تازگی دورترین سیاره در همسایگی کیهانی ما را رصد کرد. محققان اولین تصویر رصدخانه از نپتون را به اشتراک گذاشته‌اند که بهترین نمای حلقه‌های جهان یخی در بیش از ۳۰ سال گذشته را ارائه می‌دهد. این تصویر نه تنها واضح است، بلکه اولین نگاه به حلقه‌های مبتنی بر غبار در طیف مادون قرمز نزدیک را نشان می‌دهد. در این طول موج ها، این سیاره آبی به قدری نور مادون قرمز و مرئی را جذب می‌کند که ظاهری تاریک و شبح مانند به خود می‌گیرد.

این تصویر همچنین هفت قمر از ۱۴ قمر تایید شده نپتون، از جمله تریتون، گالاتیا، نایاد، تالاسا، دسپینا، پروتئوس و لاریسا را ​​نشان می‌دهد. نقاط و رگه‌های روشن روی این سیاره نشان دهنده ابر‌های متان-یخ است، از جمله چرخشی که گردابی را در قطب جنوب احاطه کرده است. نمای جالب توجه تریتون محصول هر دو سنبله‌های پراش تلسکوپ جیمز وب و همچنین سطح نیتروژن متراکم است که معمولا ۷۰ درصد نور خورشید را منعکس می‌کند.

نپتون یک هدف ویژه برای دانشمندان است. مدار رتروگراد عجیب تریتون حتی نشان می‌دهد که ممکن است یک جرم کمربند کویپر باشد که در برابر کشش گرانشی نپتون تسلیم شده است.

این تازه آغاز مطالعات با استفاده از تلسکوپ جیمز وب است و محققان انتظار دارند تا سال آینده مشاهدات بیشتری از نپتون و تریتون را جمع آوری کنند. همانند نگاه‌های اخیر به مریخ و مشتری، اخترشناسان در این مرحله فقط داده‌های اولیه را جمع‌آوری می‌کنند. ممکن است لازم باشد کمی صبر کنید تا بینش‌های بیشتری حاصل شود تا بتواند درک ما را از نپتون و فضا را در کل بهبود بخشد.

بیشتر بخوانید

بیشتر بخوانیدزحل برای زنده ماندن یکی از قمرهای خود را از بین برده استزحل برای زنده ماندن یکی از قمرهای خود را از بین برده استزحل برای زنده ماندن یکی از قمرهای خود را از بین برده استمنبع:engadget

باشگاه خبرنگاران جوانفضای مجازیدريچه فناوری

شناسه خبر: 751828